שוויון מגדרי

תאריך:  

​​​​

שוויון מגדרי

​הממונה על השוויון המגדרי מופקדת על קידום נושאים מגדריים כגון: ייצוג הולם, אפליה מגדרית, זכויות נשים, זכויות הורות ועוד.

כמו כן היא ממונה על העברת מידע רלוונטי והטמעתו בקרב מקבלי החלטות והעובדים. היא אחראית גם על ייזום, ארגון וביצוע פעולות הדרכה, הכשרה ייעודית והסברה בתחום. 

היא מקבלת פניות מהעובדים/ות בנושא הטרדה מינית והתנכלויות.  היא מעניקה הסבר לגבי זכויות הנפגע/ת ומסייעת בתהליך הטיפול והליווי. 

 

דבר מנהל המינהל

מקובל לחשוב שהקולות הראשונים לשוויון מגדרי החלו באירופה בסוף המאה ה-18. הדרישה לשוויון נבעה משיקולים של צדק טבעי, הומניזם ודמוקרטיה. אכן קולות אלה נשמעו על ידי פילוסופים ליברלים בודדים. המאה ה- 19 נחשבת כמאה שבה השיג הפמיניזם את ההישג הגדול ביותר שלו – את זכות הבחירה. אם נעיין בפרקים הראשונים של ספר בראשית נגלה את הפסוק: "זכר ונקבה ברא אותם ויקרא שמם אדם" משמע, מראשית הבריאה נקבע שוויון מוחלט בין איש לאישה ושניהם נקראים אדם. ניתן לראות בכך ציווי מקדמת דנא לפעול לקידום שוויון בין המינים.

הפמיניזם הינו תפיסת עולם שלפיה יש לשאוף לשוויון הזדמנויות בעבור נשים, מתוך האמונה כי לנשים ולגברים מגיעות אותן זכויות והזדמנויות. תאוריה זו עוסקת בשוויון פוליטי, כלכלי וחברתי.

האמונה, שזכותה של אישה להשתכר שכר שווה לעמיתיה הגברים, לקבל החלטות ביחס לגופה, שנשים תייצגנה בפוליטיקה ובמוקדי קבלת ההחלטות, שתזכנה לאותו כבוד חברתי המגיע לגברים, אינה מיושמת באופן מלא, אף לא במדינה אחת בעולם. עדין ניתן לומר שרק נשים מעטות מאוד זוכות לשוויון, על כן, לא חדלה המלאכה והשאיפה האוטופית לשוויון מגדרי מלא בכל מדינות העולם ובישראל הדמוקרטית בפרט.

נהוג לומר שתחום זה הינו נחלתן של נשים, אני מאמין שנושא השוויון המגדרי הוא גם עניינם של גברים. כדאי שגברים יאמצו את התפיסה השוויונית, כדי שבנותיהם, אחיותיהם ואמותיהם יוכלו להיות חופשיות מדעות קדומות. אבל גם כדי שהם יוכלו להרשות לעצמם בחופשיות להיות רגישים ואנושיים, מבלי שתיפגע "גבריותם".

אני מברך על פתיחת האתר במינהל, אשר יעסוק בנושא המגדר וישמש את כלל עובדי המינהל ללמידה, התקדמות וצמיחה.  המינהל לחינוך התיישבותי עומד לצידן של עובדותיו ופועל לשיפור מעמדן והעצמתן האישית והמקצועית. אני מאחל הצלחה רבה לגב' פנינה וסרמן – ממונה שוויון מגדרי במינהל הפועלת למען עובדי המינהל, ובהזדמנות זו אני קורא לכולם לקחת חלק בפעילויות השונות, ימי העיון, הסדנאות והאירועים המתקיימים במינהל. כמנהל המינהל אני מוקיר, מעריך ותומך בדרך זו ומזמין אתכם לצעוד קדימה בגאון. ישר כוח גדול.

דבר הממונה 

בעבר כשאמרת "בית" התכוונת למקום פרטי וחמים השייך רק לך ולמשפחתך הגרעינית. כיום, בעידן הגלובלי, באתר המינהל, יש גם את "אתר הבית" שהפך להיות חלק בלתי נפרד מחיינו.האישה אמנם נחשבת "נזר הבריאה", אך בכל הנוגע למעמדה ולזכויותיה, עוד ארוכה הדרך.  

כממונה על שוויון מגדרי, אפרסם באתר מידע בתחומים שונים. חשוב שישמע "הקול הנשי" בנוגע לקידום נשים, בנוגע לייצוג הולם של נשים בהנהלה הבכירה, בנוגע להעדפה מתקנת ולשמירה על זכויות נשים. נקיים סדנאות הכנה לנשים להתמודד במכרזים. 

היעד המרכזי מבחינתי הינו לחתור לשוויון מגדרי כך שגם נשים וגם גברים, יהנו מזכויות שוות ללא משוא פנים. בנוסף, חשוב לי לא רק להשמיע אלא גם לשמוע. אהיה כאן כדי להקשיב לקולן של הנשים והגברים, ככל שזה יתרום לשמירה על מעמדן וקידומן בעבודה.  

 

כמי שאמונה גם על תחום מניעת ההטרדה המינית, עלי להבהיר כי הטיפול המסיבי במניעה הוא זה שעל פי השקפת עולמי, יכול להפוך מקום עבודה למקום נעים ונוח. חובה עלינו, לכן, למגר כל תופעה של הטרדה מינית. 

אתר הבית הוא עוד ערוץ תקשורת שנפתח במיוחד למענכם העובדים. אל נא תהססו להשתמש בו ולנצל אותו כדי להשמיע את קולכם לכל צורך שהוא; רעיונות, כתבות שתחפצו להעלות לאתר, הצעות, בקשות, טרוניות, תלונות, כל שיעלה על דעתכן ועל דעתכם. מיותר לומר שדלת הבית הזה פתוחה בפני כולכם, הנכם מוזמנים לבוא בה, לעונג יהיה לי לענות ולהיענות לכם. 

 

"אם אפשר לחלום על זה,

אפשר לעשות את זה"  (וולט דיסני)

 

פנינה וסרמן - "ממונה על שוויון מגדרי ויועצת המנכ"ל לקידום נשים"