המפקח מלקמו קיבל את מגן שרת הקליטה למתנדבים
המפקח יעקב מלקמו מקבל את מגן שרת העלייה והקליטה

המפקח ​יעקב מלקמו מקבל את 'מגן העלייה והקליטה'

תאריך: 11/01/2017

​​​​​​​המפקח ​יעקב מלקמו קיבל את 'מגן שרת העלייה והקליטה' למתנדבים מצטיינים  על פעילותו לקידום קליטת העולים יוצאי אתיופיה​

​יעקב מלקמו עובד המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער ותושב ראשון לציון קיבל את 'מגן שרת העליה והקליטה' למתנדבים מצטיינים

על פעילותו לקידום קליטת העולים יוצאי אתיופיה

 

"האהבה לחינוך הגיעה מהבית. אבא שלי היה מחלק לילדים בכפר באתיופיה כלי כתיבה ומחברות ומדבר איתם על חשיבות ההשכלה ומעודד את ההורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר. סיפר מלקמו, שנאם בטקס בשם כל מקבלי המגן

רציתי ללמוד רפואה אבל אבא שלי אמר לי "תעסוק בחינוך וככה תגדל הרבה רופאים"

אני שמח ששמעתי לעצתו"

 

אתמול (ד', 11.1.2017) התקיים טקס הענקת מגן שרת העליה והקליטה למתנדבים מצטיינים במרכז "נא לגעת" ביפו.  מגן השרה  הוענק  ליחידים וארגונים הפועלים לקליטת עליה, ובהם ליעקב מלקמו, תושב ראשון לציון, על פעילותו לקידום קליטת העולים יוצאי אתיופיה, תוך שימור זהותם ומורשתם לצד שילובם בחברה הישראלית.

 

מלקמו עלה ארצה בשנת 1983 בהיותו בן 16 היישר למרכז הקליטה בטבריה. בתום שירות צבאי כעתודאי, החל לעבוד בתחום החינוך.  מלקמו עובד במינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך כמפקח חינוכי בפנימיות ומרכז את הקידום הלימודי והשילוב החברתי של חניכי הפנימיות יוצאי אתיופיה.

במסגרת תפקידו השתתף במבצע שלמה ויזם, בין היתר, את תכנית "דע מאין באת" שנועדה להעצים את הגאווה של תלמידים יוצאי אתיופיה בתרבות ובמורשת שלהם וכן את פרויקט "בית ספר להורים" שנועד להעמיק את השיתוף של הורים יוצאי אתיופיה בתהליך החינוכי של ילדיהם ואת הקשר בינם לבין המורים".

 

בנוסף לקידום הקהילה במסגרת תפקידו, נכתב בנימוקי הפרס כי מלקמו  "מתנדב בכל רחבי הארץ לחינוך בני נוער ומסייע למשפחות בקרב קהילת יוצאי אתיופיה בארץ. במשך למעלה משני עשורים תורם מלקמו מניסיונו כאיש חינוך תוך שהוא מהווה כתובת לבני נוער, ומשפחות עולים המתמודדים עם קשיי קליטה".

 

"מלקמו מסייע בתרגום ובהנחייה של אירועים תרבותיים וממלכתיים, מבצע פעילויות של הנחיית קבוצות הורים ואף משמש כמרצה מבוקש היודע לספר את סיפורה של עדת יהודי אתיופיה. הוא תרם רבות להכנסת לימוד חג הסיגד במערכת החינוך ולפיתוח פרוייקטים מקוריים לחיזוק הקשר בין בני נוער יוצאי העדה הגדלים כצברים, לבין בני משפחתם העולים ולקהילת יוצאי אתיופיה"

 

"מלקמו מגלה רגישות אנושית גבוהה ובתבונה רבה מצליח לזכות בהקשבה רבה מצד בני הנוער ובהערכה רבה של קהילת העולים ההולכים בדרך שהוא מתווה לשיפור קליטתם בקהילה תוך שימור זהותן ומורשתם".

 

רון פריזלר, מנהל אגף חינוך והדרכה בפנימיות במינהל לחינוך התיישבותי שנכח בכנס אמר: "מלקמו עובד מתוך תחושת שליחות ועם הרבה אהבה וסבלנות מצליח לגעת בלבבות של תלמידים והורים, לעורר בהם גאווה, אמונה עצמית ומוטיבציה לחולל שינוי למען עתיד טוב יותר". 

 

"האהבה לחינוך הגיעה מהבית. אבא שלי היה מחלק לילדים בכפר באתיופיה כלי כתיבה ומחברות ומדבר איתם על חשיבות ההשכלה ומעודד את ההורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר. סיפר מלקמו, שנאם בטקס בשם כל מקבלי המגן  "רציתי ללמוד רפואה אבל אבא שלי אמר לי "תעסוק בחינוך וככה תגדל הרבה רופאים". אני שמח ששמעתי לעצתו  ומתרגש לפגוש תלמידים שחינכתי לאורך השנים כבוגרים אקדמאים שמשתלבים ברפואה ובכל התחומים"

 

​בתמונה: יעקב מלקמו מקבל את מגן  השרה.

קרדיט: חורחה נובומינסקי.