קיבל כנפיים

תאריך: 23/11/2014

​​​​המבחן שגרם לתלמיד "כדורי" להתנדב לתנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" רוב התלמידים שוכחים מהמבחן ברגע שסיימו לפתור והגישו אותו למורה, אבל בוריס גזיינוב (י') תלמיד "כדורי", לקח את המבחן צעד אחד קדימה​...

בוריס, עולה חדש מאוקראינה, שעלה ארצה בגפו לפני כחצי שנה במסגרת תכנית נעל"ה (נוער עולה לפני הורים), ניגש למבחן מסכם בעברית בכתת האולפן בה הוא לומד.

המבחן, שכלל קטע קריאה אודות "כנפיים של קרמבו" - תנועת נוער לילדים עם צרכים מיוחדים- ריגש את בוריס ובעקבותיו הוא החליט להתנדב לתנועה כשהוא סוחף אחריו תלמידים נוספים.

 

"אחרי המבחן, המשכתי לחשוב על הנושא, נכנסתי לאינטרנט ראיתי סרטונים, קראתי עוד על תנועת הנוער המיוחדת הזו והרגשתי שאני רוצה להיות חלק מזה ולהתנדב עם הילדים", מספר בוריס. התקשרתי אליהם לבדוק היכן יש סניפים של התנועה שקרובים ל"כדורי" בהם אוכל להתנדב ואפילו כתבתי להם מכתב בעברית", הוא אומר בגאווה.  "אני מתכנן להתחיל להתנדב שם כשאחזור מחופשת הקיץ באוקראינה. שיתפתי גם את החברים שלי בכתה וחלקם מתכננים להתנדב יחד אתי".

 

עדנה מוסל, מורה להנחלת הלשון, שמלמדת את בוריס מציינת כי זה "לא מובן מאליו שעולה חדש, שעדיין לומד את השפה ואת הארץ, ינקוט כזו יוזמה. אבל בוריס הוא תלמיד שאוהב לעזור. בנוסף, בעקבות הטקסט על כנפיים של קרמבו, התלמידים כתבו חיבורים שעסקו בנושא שונות וקבלת האחר וזה מאד מרגש".

 

בכפר הנוער כדורי לומדים כ- 90 תלמידים ממדינות חבר העמים שהגיעו ארצה במסגרת תכנית נעל"ה (נוער עולה לפני הורים), אומרים רועי בר אילן מנהל הכפר ודלית אביגד מנהלת בית הספר. כפר הנוער  משמש להם כבית חם בתקופת שהותם בארץ, והם משתלבים בכל הפעילויות ובהווי הכפר וגם מתנדבים בקהילה, דבר שמחבר אותם לארץ.

 

תכנית נעל"ה הינה תכנית חינוכית לאומית במסגרתה מגיעים בני נוער יהודי מרחבי העולם ללימודי תיכון בישראל. התכנית מופעלת וממומנת על ידי המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער  במשרד החינוך ולומדים בה כיום כ-1600 בני נוער מכ-40 מדינות.  עם הגעתם לארץ, תלמידי נעל"ה משתלבים בפנימיות ובכפרי נוער שמעניקים להם מעטפת חינוכית מלאה: אולפן עברית, מצוינות לימודית, מגורים, כלכלה, חוגים וטיולים. "התלמידים מקבלים שעות לימוד מוגברות של השפה העברית מתוך הבנה ששפה היא המפתח לקליטה מיטבית בארץ וליצירת קשרים חברתיים", אומרת לילי פריד, מנהלת היחידה להנחלת לשון עברית במינהל. לדבריה, "בשיעורי העברית המורים מקפידים לבחור קטעי קריאה מעניינים ורלוונטיים, שדרכם התלמידים לומדים לא רק את השפה אלא גם נחשפים להווי החברתי הישראלי, והסיפור של בוריס ממחיש זאת בצורה מרגשת. זה לא רק שיעור עברית – אלא שיעור לחיים".