קורס עיצוב פנים לאמהות בית
 

קורס עיצוב פנים לאימהות בית

תאריך: 18/12/2016

​​​​חדש: ביוזמה ומימון של המינהל לחינוך התיישבותי ופנימייתי במשרד החינוך, לימודי עיצוב פנים, לאמהות ואבות בית בפנימיות ובכפרי הנוער

איך מעניקים לחניכי הפנימיות תחושה של בית?

 

המטרה: להקנות לאמהות ואבות הבית ידע מקצועי ומעשי לשיפור העיצוב החזותי של הפנימיה, 

ובכך להעניק לחניכים סביבת מגורים מטופחת, חמה וביתית.

 

בתכנית הלימודים: שרטוט ממוחשב, שילוב צבעים, בחירת תאורה, עיצוב חדרי ילדים ונוער, מועדונית, חדר אוכל

וכן עיצוב סביבתי של חצרות ופינות ישיבה.

 

משתתפי הקורס קיבלו תעודת מעצב פנים מטעם משרד הכלכלה.

תכנית העיצוב שהכינו כפרויקט גמר בקורס תבוצע בפועל בפנימיה במהלך השנה.

 

 

המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך  יזם ומימן קורס הכשרה ייחודי בעיצוב פנים המיועד לאמהות ואבות בית בפנימיות ובכפרי הנוער. הקורס, נועד להעניק לאמהות ואבות הבית כלים מעשיים לשיפור העיצוב החזותי של הפנימיה, ובכך להגביר את איכות החיים של החניכים ולהעניק להם סביבת מגורים מטופחת, חמה וביתית.

 

"הפנימיה משמשת כ'בית שני' עבור החניכים, כאשר אם הבית או אב הבית מהווים כעין דמות הורית שדואגת לחניכים, החל מהשכמה לבית ספר והשתתפות בחוגים וכלה בתזונה ורכישת ריהוט ומצעים", מסבירה דינה לסרי, המפקחת על איכות החיים ורווחת הפרט במינהל  "באמצעות הקורס הם למדו כיצד ניתן להשרות אוירה של חום וביתיות גם באמצעות עיצוב נכון של החללים. בנוסף, אומרת לסרי "עיצוב פנימיה שונה לחלוטין מעיצוב בית או משרד. בכל פנימיה לומדים מאות חניכים ויש מערך צרכים מורכב שצריך לקחת בחשבון בהליך העיצוב. אימהות ואבות הבית מכירים מקרוב את הפנימיות והצרכים הייחודיים ולכן, הידע המקצועי והמעשי שהם קיבלו בתחום העיצוב מהווה שילוב מנצח שחוסך בעלויות השירות של מעצב חיצוני, מבטיח כי העיצוב שלהם יהיה לא רק אסתטי אלא פונקציונאלי.

 

ד"ר בני פישר, מנהל המינהל לחינוך התיישבותי, פנימיתי ועליית הנוער מציין כי "משרד החינוך מוביל בימים אלה תכנית לאומית לשיפוץ מבני המגורים של חניכי הפנימיות וכפרי הנוער בכל הארץ, מתוך תפיסה שסביבת הלמידה משפיעה על איכות הלמידה. כעת, גם אמהות ואבות הבית יוכלו לרתום את הידע שרכשו בתחום העיצוב ויהיו שותפים לתכנון ולעיצוב הפנימיה שלהם".

 

הקורס, שהסתיים בשבוע שעבר, התקיים במכללת אתגר בתל אביב, פעם בשבוע במשך שמונה חודשים ובסופו קיבלו אמהות ואבות הבית תעודה בעיצוב פנים מטעם משרד הכלכלה.  המינהל לחינוך התיישבותי ופנימייתי, יחד עם מקומות החינוך מימנו 90% מעלות הקורס. 

 

במסגרת הקורס, שהנחתה האדריכלית אילנה רוז'נסקי, למדו המשתתפים על עקרונות העיצוב, שרטוט ממוחשב ובניית מודלים,  תכנון תכנית שיפוצים, עיצוב תאורה ואווירה, בחירת צבעים, עיצוב חללים שונים ובהם: חדרי ילדים ונוער, מועדוניות, חדרי אוכל ומסדרונות, וכן עיצוב סביבתי של חצרות ופינות ישיבה. בתום הקורס כל משתתף הכין פרוייקט גמר שעל פיו תשופץ בפועל הפנימיה בה הוא עובד.

 

אודליה היילו ואביטל אביב, אמהות מכפר הנוער בן שמן שהשתתפו בקורס סיפרו: "קיבלנו ידע פרקטי בעיצוב והחניכים ועובדי הכפר כבר מרגישים את השינוי.  עיצבנו מחדש את משרד מנהלי החשבונות וחידשנו את חזות בית הספר ויש לנו עוד תכניות רבות לעיצוב הכפר"  

 

רודין פארס ואמאל חיראלדין, אמהות בית בכפר הילדים בחורפיש: "הקורס היה מעניין מאד, למדנו לקרוא תכניות ושרטוטים, דבר שמאפשר לנו להיות שותפות לתכנית הבינוי בכפר, להבין אותה ולייעל תהליכים. כמו כן, אחד  המשפחתונים המשופץ בימים אלה נבנה לפי התכנית והדגם שבנינו במסגרת הקורס.

 

רחל אזולאי, אם בית בכפר הנוער נהלל בעמק יזרעאל אמרה: "מעבר לידע המקצועי, הקורס בעיקר הצית את הדמיון ועורר בי השראה ומוטיבציה לחזור לכפר ולהשקיע בעיצוב. עכשיו גם יש לי גם את הידע וכלים לעשות זאת".