ריתוך בהדסה נעורים
 

​עוד לא בני 18 וכבר מוסמכים למקצוע  מבוקש

​​​​​תלמידי המרכז הטכנולוגי בכפר הנוער "הדסה נעורים" הוסמכו לאחרונה על ידי משרד החינוך כרתכים מקצועיים וקיבלו תעודת מקצוע בעלת תו תקן בינלאומי. 
זו הפעם הראשונה שמשרד החינוך מנפיק תעודה זו והיא מתווספת לתעודת הבגרות הטכנולוגית.  
בין מקבלי התעודה: סמאר סלימאן - התלמידה היחידה בקורס והראשונה בארץ שהוסמכה כרתכת מקצועית.

בשבוע שעבר, 5 במרץ, נערך טקס הסיום של המחזורים השלישי והרביעי של קורס הרתכות של כפר הנוער "הדסה נעורים" (בית ינאי) השייך למינהל לחינוך התיישבותי, פנימיית ועליית הנוער במשרד החינוך.  בטקס, קיבלו 19 תלמידי כיתות י' ו- יא' שהשתתפו בקורס תעודת הסמכה מקצועית לרתכות, שתאפשר להם להתקבל באופן מיידי לעבודה בחברות אשר עובדות תחת תקן האיכות הבינלאומי של משרד הכלכלה. תעודת ההסמכה אותה קיבלו מתווספת לתעודת הבגרות הטכנולוגית אותה יקבלו התלמידים עם סיום לימודיהם בכפר ולמעשה זו הפעם הראשונה שמשרד החינוך מנפיק תעודת הסמכה מקצועית.
בין המשתתפים בטקס החגיגי: ד"ר דב נפתלי הממונה על תחום המדע והטכנולוגיה בעל-יסודי במשרד החינוך; ניר פרג מנהל אזור מרכז בתעשיידע ועוד.

היסטוריה קטנה נרשמה בטקס הסיום, כשלראשונה עלתה על הבמה חניכה של הכפר – סמאר סלימאן, הנערה היחידה עד כה שסיימה את קורס הרתכות של הדסה נעורים והוסמכה כרתכת מקצועית.
בשנים האחרונות סובלת התעשייה הישראלית ממחסור הולך וגדל בעובדים מיומנים בעלי הכשרה מקצועית מתאימה לתפעול פסי הייצור המתקדמים ביניהם מתחת, פלסטיק, סביבה ועוד. אנשי הכלכלה והתעשייה בישראל מתארים בעיה זו כבעיה אסטרטגית הפוגעת ביכולת הצמיחה ובכושר התחרות של המשק והכלכלה הישראלית. בכפר הנוער "הדסה נעורים", הבינו כי תחום הרתכות הוא תחום מבוקש שיש בו הזדמנויות מקצועיות רבות בתעשייה בישראל ובעולם והחליטו להקים את המרכז הטכנולוגי.
המרכז הטכנולוגי בהדסה נעורים הוקם ע"י משרד החינוך ומכשיר את התלמידים בתחום של הנדסת מכונות החל בתיכון ועד לתואר הנדסאי (י"ג-י"ד). הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות בישראל גייסו את קרן פקטור לתרום לכפר למען הקמת סדנאות ריתוך. בנוסף, סייעו לפתיחת הקורס גם עמותת תעשיידע, התאחדות התעשיינים, וקרן קרסו.
נתן ביטון, מנהל כפר הנוער "הדסה נעורים": "כפר הנוער "הדסה נעורים" החזיר עטרה ליושנה על ידי קידום הלימודים הטכנולוגים ומתן תעודות הסמכה מקצועיות לתלמידיו. אנו סמוכים ובטוחים שבעזרת סדנאות הריתוך והשותפים שתומכים בנו נצליח לקדם את תלמידינו ולשלב אותם בתעשייה כאשר הם מצוידים במקצוע מבוקש וחשוב להמשך חייהם. אני רוצה להודות לקרן פקטור, מיזם כפרי הנוער, תעשיידע, התאחדות התעשיינים, קרן קרסו ומשרד החינוך על התמיכה בכפר. יחד נמשיך לצעוד ולהצעיד את תלמידנו לעבר העתיד".
הווארד גלנזמן, חבר הנהלת הפורום הציבורי – כפרי הנוער והפנימיות בישראל: "הצוות המעולה של הדסה נעורים נותן לחניכים יותר מאשר רק השכלה, אכפת להם גם שיצליחו להתפתח ולהשתלב בהצלחה בחברה הישראלית. כיום, מייבאת ישראל אלפי רתכים זרים עקב ביקוש גבוה ומחסור ברתכים מקצועיים בישראל. תוכנית הריתוך מעניקה לחניכים יכולת השתכרות גבוהה, מקצוע יציב ועתיד טוב יותר עבורם".
ד"ר בני פישר, מנהל המינהל לחינוך התיישבותי, פנימיית ועליית הנוער במשרד החינוך מציין כי משרד החינוך נערך לאתגר הטכנולוגי-התעסוקתי ומאפשר לתלמידים ולתלמידות להתכונן כבר בתיכון למקצועות העתיד וללמוד מגוון תחומים מבוקשים בצבא ובתעשיה. בנוסף, הלימודים הטכנולוגיים בתיכון מהווים בסיס להמשך לימודים אקדמיים בתחום ומקנים לתלמידים יתרון עצום באוניברסיטאות ובמכללות.

IMG-20170309-WA0037.jpg