שבוע העליות
 

שבוע העליות

תאריך: 09/11/2016

"שבוע העליות" במערכת החינוך

הסיפור השלם – אומרים תודה לעולים בעבר ובהווה ומוקירים את תרומתם למפעל הציונות

"שבוע העליות" במערכת החינוך

הסיפור השלם – אומרים תודה לעולים בעבר ובהווה ומוקירים את תרומתם למפעל הציונות

***

במינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער בו לומדים תלמידים מכל קשת החברה הישראלית, לרבות אלפי עולים ובני עולים מכ-40 מדינות ברחבי העולם, ציינו שאת שבוע העליות בשלל פעילויות ואירועים חגיגיים.

***

ד"ר בני פישר,  מנהל המינהל:  "הסיפור הישראלי שלי, כבן להורים עולים מאירופה לא שלם בלי להכיר את הסיפור של העולים מאתיופיה למשל, והסיפור של תלמיד עולה מאתיופיה לא שלם בלי להכיר את הסיפור של העולה מרוסיה או מצרפת. רק חיבור של הכל יחד יוצר את הסיפור השלם שלנו כחברה וכעם".

לדבריו: "המשימות הלאומיות של החינוך ההתיישבותי ועליית הנוער שקלט אלפי ילדים בתקופת מלחמת העולם השניה, לא תמו והמינהל ממלא גם כיום תפקיד חשוב בקליטת עליה: מספר התלמידים העולים מצרפת בחינוך הפנימייתי הוכפל בעקבות גלי העליה האחרונים, תכנית נעל"ה (נוער עולה לפני הורים) גדלה בכ-40% בחמש השנים האחרונות והמינהל נערך לקליטת בני הפלשמורה במסגרות החינוך שבפיקוחו.

מערכת החינוך שמה כיום דגש על קליטת העולים מתוך תפיסה של רב תרבותיות ולא של  "כור היתוך" . לכן, לצד הקניית מורשת והווי ישראלי, מסגרות החינוך והצוותים החינוכיים במינהל דואגים לייצר בקרב התלמידים העולים ובני העולים תחושת גאווה במוצא שלהם, בהוריהם, בשפה ובתרבות ממנה הגיעו. הצוותים החינוכיים לומדים על 'הקודים' התרבותיים הייחודיים של תלמידיהם העולים, מעסיקים "מגשרים" המקשרים בין ההורים וילדיהם לבין הצוותים החינוכיים, משלבים בתפריט חדר האוכל מאכלים מסורתיים מגוונים כדי להעניק לתלמידים 'טעם של בית' ועורכים פעילויות חינוכיות לכלל התלמידים על מנת שיכירו את תרבויות המוצא השונות של חבריהם לספסל הלימודים או לחדר בפנימיה".  

***

בתמונות:  פעילויות מכפר גלים בכרמל ומכפר בתיה ברעננה שציינו את שבוע העליות בשיח רב-תרבותי באמנות ובמוסיקה, בסיפורי עליה אישיים של תלמידים, במשחקים ועוד.