שבוע החקלאןת כרזה חוזרים לשורשים
שבוע החקלאות במינהל

שבוע החקלאות

תאריך: 12/02/2017

​לראשונה, מערכת החינוך במרחב ההתיישבותי בכל הארץ מציינת את שבוע החינוך לחקלאות (12-18/2/2017)  במטרה לעורר שיח על חשיבות החקלאות בישראל

שבוע חינוך לחקלאות  מתחברים לשורשים: חקלאות - זה בידיים שלנו!

לראשונה, מערכת החינוך במרחב ההתיישבותי בכל הארץ מציינת את שבוע החינוך לחקלאות (12-18/2/2017)  במטרה לעורר שיח על חשיבות החקלאות בישראל. 

"סוגיות של עובדים זרים בחקלאות, פערי תיווך וגניבות חקלאיות, נשמעות סוגיות מסובכות למבוגרים בלבד שלא מעניינות את 'דור האייפון', אבל בשבילנו הם חלק מהחיים". אומר יובל פלג יו"ר מועצת התלמידים של המינהל לחינוך התיישבותי שהנו בין יוזמי שבוע החקלאות.
"בנות ובני החקלאים חווים על בשרם את המשבר החקלאי והתמוטטות משקים ואנו כנוער התיישבותי חייבים להשמיע את קולנו ולפעול למען פיתוח הפריפריה וחיזוק ההתיישבות והחקלאות, כי בלי פריפריה - אין ביטחון, בלי חקלאות- אין ציונות".

השבוע (12-17/2/2017), מתקיים לראשונה בישראל שבוע החינוך לחקלאות במטרה לעורר את שיח על  חשיבותה של החקלאות בישראל לציונות, להתיישבות ולשמירה על הגבולות, השפעתה על הביטחון התזונתי של כולנו ואתגריה בעידן הנוכחי. שבוע זה נערך ביוזמה משותפת של מינהל חברה ונוער במשרד החינוך, המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער, מרכז המועצות האזוריות, תנועות הנוער בהתיישבות והתנועות המיישבות.

במהלך השבוע, שמתקיים תחת הכותרת "מתחברים לשורשים: חקלאות – זה בידיים שלנו", ייערכו במסגרות החינוך ובתנועות הנוער במרחב ההתיישבותי - בתי ספר אזוריים וכפרי נוער בכל הארץ - פעילויות חינוכיות בנושא החקלאות ובהם: התנדבות בקטיף שפירותיו יועברו לנזקקים, עבודה חקלאית, מפגש בני נוער עם חקלאים, הקמת גינות קהילתיות ועוד.

המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער, שהוא מיוזמי שבוע החינוך לחקלאות, ממונה על בתי הספר במרחב ההתיישבותי - בתי ספר אזוריים וכפרי נוער, בהם לומדים תלמידים מקיבוצים ומושבים שחלק ממשפחותיהם עוסקות בחקלאות. בנוסף, מרבית התלמידים במסגרות החינוך של המינהל לומדים מדעי החקלאות, עובדים במשקים ובחוות חקלאיות ועורכים ניסויים ועבודות חקר כחלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים. לכן, מועצת התלמידים של המינהל בחרה בתחום החקלאות כאחד הנושאים המובילים על סדר יומה. 

"בלי פריפריה - אין ביטחון, בלי חקלאות- אין ציונות" אומר יובל פלג, יו"ר מעצת התלמידים במינהל  לחינוך התיישבותי. "בנות ובני החקלאים חווים על בשרם את המשבר החקלאי והתמוטטות משקים. ישנם יותר מדי סיפורים אישיים וקורעי לב כאלו, ואנו כנוער התיישבותי חייבים להשמיע את קולנו ולפעול למען פיתוח הפריפריה וחיזוק ההתיישבות והחקלאות. 

"סוגיות כגון עובדים זרים בחקלאות, פתיחת השוק לייבוא, פערי תיווך וגניבות חקלאיות, נשמעות סוגיות מסובכות למבוגרים בלבד שלא מעניינות את 'דור האייפון', אבל בשבילנו הם חלק מהחיים" מסביר פלג. חשוב לנו שהציבור ומקבלי ההחלטות ישמעו מה תלמידים מספרים על החקלאות והמחיה בפריפריה מנקודת מבטם, הן כבני נוער המתגוררים במרחב ההתיישבותי והן כילדים של חקלאים אשר חיים יום יום את האתגר של להיות חקלאי בישראל.

עידן בן פלאי (י'), תושב חצבה בערבה הלומד בבית הספר האוזרי  "שיטים" מספר: "אני בן ונכד של חקלאים. חייו של חקלאי הם מורכבים ומאתגרים, זה לא רק לדאוג לגידולים עכשיו אלא לחשוב כמה שנים קדימה, להתעדכן מה קורה באירופה ובו זמנית גם במזג האוויר בארץ, בקרה ובשיטפונות. תמיכה ישירה של המדינה בחקלאות תעזור למשוך עוד עובדים לתחום. הייתי רוצה לראות בערבה עוד צעירים שעוסקים בחקלאות ובשביל זה המדינה צריכה ליזום תכניות ולתת תמריצים שיעודדו אותם להשתלב בתחום".

"תושבי וחקלאי הערבה והגליל הם השכפ"ץ של המדינה", מדגישה התלמידה עדי בלט (יא'), ממושב עין יהב בגבול ירדן, הלומדת "בשיטים", את חשיבות החקלאות לביטחון המדינה לפי עיקרון "התלם האחרון" - חקלאים שגרים ועובדים בגבולות המתוחים של ישראל עם שכנותיה. "אם לא תהיה התיישבות וחקלאות באזורים האלו מי ישמור על הגבולות?" היא שואלת.
בהקשר של פתיחת השוק לייבוא אומרת עדי: "אם נהיה תלויים ביבוא, סליחה על הביטוי, אכלנו אותה! חרמות על ישראל היו בעבר ויהיו בעתיד, ואם נהיה תלויים במזון שלנו במדינות אחרות, המדינה תקרוס. התמוטטות המשקים מערערת את ביטחון המזון שלנו, והופכת אותנו לכלי משחק בידי מדינות אחרות. לדעתי זאת חובה מרכזית של המדינה לתמוך בחקלאים כדי שאף חרם לא יקבע את גורלנו כשמדינה אחרת מחליטה שלא בא לה לייצא אלינו יותר". 

את שבוע החקלאות יחתום כנס  "מתחברים לשורשים" שיתקיים ביום חמישי , 16/2/2017) בחממה החקלאית בעין שמר שבמועצה אזורית מנשה. בכנס ישתתפו תלמידים ואנשי חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי מהמועצות האזוריות, נציגי תנועות נוער ומדריכי נוער. בין הדוברים בכנס: ח"כ איתן ברושי, ראש המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער, ד"ר בני פישר, ראש מועצה אזורית מנשה, אילן שדה, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצה אזורית לב השרון, עמיר ריטוב, מפמ"ר חקלאות ומנהל חוות חקלאיות, אבי אלקיים ועוד.