תלמידים בבית ספר בחופש

תאריך: 07/08/2016

​​​​יוזמה של חניכי כפר הנוער קדמה: ערכו בכפר בהתנדבות קייטנה לכ-250 בעלי צרכים מיוחדים החוסים במעונות

יוזמה של חניכי כפר הנוער קדמה: ערכו בכפר בהתנדבות קייטנה לכ-250 בעלי צרכים מיוחדים החוסים במעונות

 

רוב התלמידים מחכים לחופש הגדול כדי לקום מאוחר, לבלות בים ולשכוח מבית הספר עד הראשון בספטמבר, אבל חניכי כפר הנוער "קדמה" (ליד קרית מלאכי), שבפיקוח המינהל לחינוך התיישבותי, פנימיתי ועליית הנוער,  בחרו לוותר על חלק מהחופש כדי לעשות משהו טוב למען האחר:  החניכים יזמו והפעילו תכנית  קיץ בשם "יום בכפר" במסגרתה הם אירחו ב"קדמה" קבוצות של אנשים עם  צרכים מיוחדים ליום כיף הכולל  פעילויות ספורט מותאמות, פינות יצירה ואפיית פיתות בטאבון לצד רכיבה על סוסים, ביקור במכוורת וליטף חיות בפינת החי במשק החקלאי שבכפר.

בתכנית "יום בכפר" השתתפו  כ- 250 אנשים בעלי צרכים מיוחדים, שהגיעו בקבוצות קטנות לאורך כל החופש הגדול. הקבוצה האחרונה צפויה להתארח בשבוע הבא.

את הקבוצות הובילו והדריכו חניכי כפר הנוער קדמה שעברו קורס מדריכים צעירים (מד"צים) וקיבלו בנוסף הכשרה מתאימה לקראת המפגש עם אוכלוסייה מיוחדת זו. "מדובר באנשים שחלקם מוגבלים פיזית וחלקם קוגניטיבית, דבר המצריך יכולת תקשורת גבוהה, אבל חניכי הכפר הצליחו להתחבר אליהם מהר עם הרבה רגישות, חום ואהבה שהרעיפו עליהם, אומרת נטע טורקלטויב אבוחצירה, שמרכזת את התכנית בכפר. "היתה לנו אפילו קבוצה שדוברת רק ערבית, אז החניכים למדו במיוחד כמה מילים ומשפטים בשפה הערבית".

מורן, חניכה בכפר הנוער קדמה שמדריכה בקייטנה מספרת: "המפגשים מאתגרים, נותנים לנו חוויה אחרת. מדהים אותי לראות אנשים שהם כביכול 'שונים' ממני, אבל בדיוק כמוני זקוקים בעיקר לאהבה ולא משנה מה אפשרויות התקשורת שלהם. זה בעיקר מלמד כמה אהבה וסבלנות צריך לאוכלוסיות שחיות בנינו".

שחר רובינשטיין מנהל כפר הנוער קדמה מציין כי "המפגש והפעילות החווייתית בכפר נטעו בדיירי המעונות שהתארחו בכפר הרבה שמחה, כיף ואהבה, ובחניכי הכפר תקווה ואמונה ביכולתם האישית. אין צד אחד נותן ומקבל אלא כל הצדדים מרוויחים".  

ד"ר בני פישר, מנהל המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך בירך על היוזמה המרגשת ואמר "לא מובן מאליו שחניכים ואנשי צוות יתנדבו גם בחופש הגדול, אבל בכפר הנוער קדמה ערכים של נתינה וקבלת האחר הם לא רק סיסמה בשיעורי חינוך אלא  דרך חיים שתורמת לקהילה וגם מעצימה את החניכים".

בני לוין, יו"ר כפר הנוער קדמה וחבר הנהלה בפורום הציבורי – כפרי הנוער והפנימיות בישראל: "כפר הנוער "קדמה" הוא מוסד חינוכי במלוא מובן המילה, שאינו מלמד את תלמידיו רק מתמטיקה ואנגלית אלא גם ערכים של נתינה וסובלנות. באמצעות העזרה לאחר, התלמידים מבינים כי הם מסוגלים להשפיע על החברה ולהצליח בה בעתיד".