יום החקלאות בכנסת
 

יום החקלאות וההתיישבות בכנסת

תאריך: 01/11/2016

​תלמידי המינהל השתתפו אמש ב"יום החקלאות וההתיישבות" שהתקיים בכנסת. התלמידים נטלו חלק בדיוני וועדות הכנסת  השונות וסיפרו לחברי הכנסת על החקלאות והמחיה בפריפריה מנקודת מבטם כבני נוער וכילדים של חקלאים שחיים יום יום עם  האתגר של להיות חקלאי במדינת ישראל. 

יום החקלאות וההתיישבות בכנסת

תלמידי המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער

השתתפו אמש ב"יום החקלאות וההתיישבות" שהתקיים בכנסת

התלמידים נטלו חלק בדיוני וועדות הכנסת  השונות וסיפרו לחברי הכנסת על  החקלאות והמחיה בפריפריה מנקודת מבטם כבני נוער וכילדים של חקלאים שחיים יום יום עם  האתגר של להיות חקלאי במדינת ישראל.

"בנות ובני החקלאים חווים על בשרם את המשבר החקלאי והתמוטטות משקים, ישנם יותר מדי סיפורים אישיים וקורעי לב כאלו, ואנו כנוער ההתיישבותי מתעקשים להשמיע את קולנו". אמר יובל פלג, יו"ר מעצת התלמידים במינהל, תושב כפר בילו"ו ותלמיד תיכון איתן במ.א. גזר.

"הזנחה של חקלאי ישראל ושל כל המגזר הכפרי מסכנת את כולנו. בלי הפריפריה - אין ביטחון, בלי חקלאות- אין ציונות.  נמשיך בפעילות ציבורית למען פיתוח הפריפריה וחיזוק ההתיישבות והחקלאות".

המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך ממונה על בתי הספר במרחב הכפרי - בתי ספר אזוריים וכפרי נוער, בהם לומדים תלמידים מקיבוצים ומושבים שמשפחותיהם עוסקות בחקלאות. תלמידים אלו חווים  יום יום את האתגר של להיות חקלאי בישראל, ולכן מועצת התלמידים של המינהל בחרה בחקלאות כאחד הנושאים המובילים על סדר יומה והצטרפה למאבק החקלאים.

במסגרת פעילותם, נציגי מועצת התלמידים של המינהל לחינוך התיישבותי ועשרות תלמידי שכבה י' מתיכון שיטים-דרכא בערבה המשתייך למינהל, השתתפו אמש (ג', 1.11.16)  ב"יום החקלאות וההתיישבות" בכנסת שיזם  ח"כ איתן ברושי.  התלמידים סיפרו לחברי הכנסת על  החקלאות והמחיה בפריפריה מנקודת מבטם כבני נוער וכילדים ונכדים של חקלאים, נטלו חלק פעיל בוועדות הכנסת השונות שדנו במגוון סוגיות כגון: פיתוח הפריפריה והכפר, גניבות חקלאיות, פתיחת השוק לייבוא וההשלכה על התוצרת המקומית, החינוך ההתיישבותי, חדשנות בטיפול בתוצרת חקלאית: בטיחות, בריאות והארכת חיי מדף, העסקת עובדים זרים בחקלאות ועוד.

​"סוגיות אלו נשמעות סוגיות  מסובכות למבוגרים בלבד, אבל בשבילנו הם חלק מהחיים, אומרת עדי בלט (יא'), ממושב עין יהב הלומדת בתיכון שיטים. "כל התלמידים התכוננו ברצינות ליום הזה. חשבנו מה לומר, מה הקשיים שאנו רוצים להציף, וכתבנו נאומים שלא מביישים אף פוליטיקאי מנוסה. זו היתה חוויה מיוחדת".

 

עדי השתתפה בישיבת וועדת חוץ וביטחון בנושא "התלם האחרון" - חקלאים שגרים ועובדים בגבולות המתוחים של ישראל עם שכנותיה ואמרה בדיון  "תושבי וחקלאי הערבה והגליל הם השכפ"ץ של המדינה",   (יא'), ממושב עין יהב אם

 

לא תהיה התיישבות וחקלאות באזורים האלו מי ישמור על הגבולות?" עדי הפנתה לח"כים בקשה לצמצום מרבי של הייבוא ואמרה: "אם נהיה תלויים ביבוא, סליחה על הביטוי, אכלנו אותה! חרמות על ישראל היו בעבר ויהיו בעתיד, ואם נהיה תלויים במזון שלנו במדינות אחרות, המדינה תקרוס. התמוטטות המשקים מערערת את ביטחון המזון שלנו, והופכת אותנו לכלי משחק בידי מדינות אחרות. לדעתי זאת חובה מרכזית של המדינה לתמוך בחקלאים כדי שאף חרם לא יקבע את גורלנו כשמדינה אחרת מחליטה שלא בא לה לייצא אלינו יותר".

 

עידן בן פלאי (י'), תושב חצבה הלומד בתיכון שיטים, השתתף בדיון בוועדת העבודה והרווחה שדנה בנושא עובדים זרים בחקלאות ותקצוב הפריפריה, וסיפר: "אני בן ונכד של חקלאים. חייו של חקלאי הם מורכבים ומאתגרים, זה לא רק לדאוג לגידולים עכשיו אלא לחשוב כמה שנים קדימה, להתעדכן מה קורה באירופה ובו זמנית גם במזג האוויר בארץ, בקרה ובשיטפונות". עידן קרא למקבלי ההחלטות לתמוך בחקלאים ואמר: "תמיכה ישירה של המדינה בחקלאות תעזור למשוך עוד עובדים לתחום. הייתי רוצה לראות בערבה עוד צעירים שעוסקים בחקלאות ובשביל זה המדינה צריכה ליזום תכניות ולתת תמריצים שיעודדו אותם להשתלב בתחום".

 

"בנות ובני החקלאים חווים על בשרם את המשבר החקלאי והתמוטטות משקים, ישנם יותר מדי סיפורים אישיים וקורעי לב כאלו, ואנו כנוער ההתיישבותי מתעקשים להשמיע את קולנו". אמר יובל פלג, יו"ר מעצת התלמידים במינהל, תושב כפר בילו"ו ותלמיד תיכון איתן במ.א. גזר "הזנחה של חקלאי ישראל ושל כל המגזר הכפרי מסכנת את כולנו. בלי הפריפריה - אין ביטחון, בלי חקלאות- אין ציונות.  נמשיך בפעילות ציבורית למען פיתוח הפריפריה וחיזוק ההתיישבות והחקלאות".

 

ענת זמל, הממונה על חינוך חברתי במינהל אמרה: "התלמידים מגלים מעורבות ואחריות ולומדים להשתמש בכלים דמוקרטיים כדי להשמיע את קולם, וזה אחד השיעורים החשובים שלהם במערכת החינוך".

 

בתמונות המצורפות: התלמידים בכנסת. קרדיט: המינהל לחינוך התיישבותי