פיקוח פדגוגי

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​מפת פיקוח פדגוגי​

​​​​​​​​​​​

פיקוח פדגוגי

​המינהל לחינוך התיישבותי הוא מחוז על-גיאוגרפי המפקח על בתי הספר האזוריים העל-יסודיים, של המועצות האזוריות, על בתי הספר בכפרי הנוער ועל ישיבות ואולפנות, ככזה הוא אחראי על בתי ספר מרמת הגולן ועד אילת. בתי הספר של המינהל מחלקים לשלוש קבוצות עיקריות, כל קבוצה וייחודה:
בתי הספר האזוריים: 51 בתי ספר של קהילות כפריות קטנות המשמשים כמרכז חינוכי ומפגש לכלל ילדי הקהילות  במועצה האזורית. בתי ספר אלה מתאפיינים בפעילות חברתית ערה, בדגש על חינוך ערכי, בדרכי הוראה מתקדמות, בהכלה של כל התלמידים ובחינוך לערכי קיימות, חקלאות, אהבת הארץ והטבע. בקבוצה זו נכללים בתי ספר ממלכתיים, ממלכתיים דתיים וערביים.
בתי הספר בכפרי הנוער: 35 כפרי נוער פרוסים ברחבי הארץ. חלקם ותיקים מאוד (מקווה ישראל, בן שמן), שמטרתם המקורית הייתה קליטת עליה ולימודי חקלאות.  העיקרון של כפרי הנוער הוא קיומם של בית ספר, פנימייה ומשק חקלאי במוסד אחד, המחנך את חניכיו ודואג להם לאורך כל שעות היממה. בתי הספר בכפרים קלטו עם השנים גם אוכלוסיות של תלמידים מהאזור, וחלקם אף היו לבתי ספר אזוריים בשיתוף המועצה האזורית המקומית. בתי הספר בכפרים מגוונים ביותר – בתי ספר גדולים והישגיים, בתי ספר הקולטים עולים ובני עולים, כפרי נוער לתלמידים מתקשים ובלתי משתלבים וכדומה. גם בתי ספר אלה מתאפיינים בערכים ובדגשים דומים לאלה של בתי הספר האזוריים, עם דגש על לימודי החקלאות. במינהל ההתישבותי כ-60 מוסדות חינוך.
 
בחינוך הממלכתי דתי (חמ"ד). מוסדות אלו כוללים בתי ספר אזורים, כפרי נוער וישיבות ואולפנות פנימיתיים.
ייחודן של הישיבות והאולפנות בהיותן מסגרת לימודים על- אזורית עם  פנימיה, הפזורות ברחבי הארץ מהגולן ועד אילת, ונותנות מענה חינוכי-תורני ייחודי לצד חיי פנימיה עשירים וערכיים.
במוסדות אלו יום הלימודים ארוך, ומשולבות בו שעות לימוד של מקצועות תורניים בהיקף נרחב ומגוון. בנוסף, העולם החינוכי והרוחני של התלמידים נבנה בפעילות  בשבתות וחגים ובאירועים רבים וייחודיים המתרחשים במהלך היום במוסד החינוכי.