דובי אח שלך

​תקציר:

"דובי אח שלך"- הוא חלק מסדרה של סרטונים שהפיקה הטלוויזיה החינוכית. הסדרה מציגה בפנינו מראה על אופן ההתמודדות של החברה עם האחר. בסרטון הקצר רואים חבורת ילדים בגילאי התיכון שמציקים באופן קבוע לתלמיד חדש בשם אודי, ומכנים אותו "דובי השמן". תלמיד אחר, שגם הוא זכה בעבר ל"קבלת פנים" קשה, יוצר קשר חברתי עם אודי ומגלה שהוא גאון בחשבון, אבל אפילו מידע זה אינו עוזר להפסיק את ההצקות.

ראה סרטון בהמשך
(אורך הסרטון 4:20 דקות)

נקודה למחשבה:

השתייכות חברתית הינה צורך בסיסי בקרב כל בני האדם. מניעתה או היעדרה גורמת לתחושות קשות של בדידות, לירידה בתחושת הביטחון ולפגיעה בערך העצמי. התמודדות עם דחייה חברתית היא אחת התחושות הקשות ביותר. על האדם הדחוי לגייס כוחות-על כדי לעמוד בלחץ החברתי ובהתנכלויות מבחוץ, ובהעדר עזרה וגיבוי הוא עלול להגיע למצבי סיכון. עלינו לעשות כל מאמץ להיות מודעים למצב, לתמוך ולצמצם את נזקי התופעה.

נקודות לדיון: 

מה חוויתם במהלך הצפייה בסרט?
אילו הייתם במקומו של החבר היחיד של אודי ובהתלבטותו אם להתערב לטובתו או לא, כיצד הייתם נוהגים?
הניסיון מלמד שבכל קבוצה מצויים ילדים המתקשים להיכנס ולהשתייך לקבוצה החברתית. או לחלופין, ילדים - שהקבוצה עצמה אינה מאפשרת להם להשתייך אליה בשל שונות הטבועה בהם, כגון:   שונות במראה - ילדים כבדי תנועה או בעלי מגבלות פיזיות, שונות במוצא - ילדים עולים המתקשים לדבר עברית או שאינם מכירים את המנהגים הישראליים, שונות בהתנהגות – וכד'. – לו אתם מוזמנים לייעץ למנהל המוסד החינוכי כיצד להתמודד עם תופעה זו אצלכם – מה הייתם מייעצים לו?
לו הייתם במקום אודי – מה הייתם עושים?

שימו-לב! בתחתית הסרטון מצורף קובץ פעילות