אלכוהול - עיר ללא אלימות

​תקציר:

שיעור חופשי. זמן לשבת עם החבר'ה, צחוקים, בדיחות וכמובן שתיית אלכוהול. ככה באמצע היום, המחשבה משתנה, הבהירות ושיקול הדעת מתפוגגים, ובמקום לחזור לבית הספר, נוסעים תלמידי י"א שיכורים לחגוג בים... 
הסרטון הופק בשיתוף פעולה עם הטלוויזיה החינוכית במסגרת הפרויקט "עיר ללא אלימות".  הוא משקף צד נוסף בתפקיד המדריך: לדאוג למוגנות החניכים, להיות ערני, לזהות את הסכנה ולפעול בזמן אמת כדי למנוע, חלילה, את האסון הבא. 

ראה סרטון בהמשך
(אורך הסרטון - 7.30 דקות)

נקודה למחשבה:

שתיית אלכוהול מסוכנת וקטלנית. למרות שנתפסת בסיטואציות מסוימות כמקובלת, היא איננה פתרון "להעביר את הזמן" או להרגיש "מגניבים". פעמים רבות שתייה מהווה בריחה מהתמודדות. גיבור אמתי הוא מי שמסוגל לעמוד על שלו ולא לאבד את הראש, (או לפחות להיות מספיק גיבור ולא לנהוג), וחבר אמתי הוא מי שמזהה את הסכנה, מגיב נכון ולא נגרר. 

נקודות לדיון:

באלו סיטואציות נתקלתם "בתרבות שתיית האלכוהול"? מה היתרונות בשתיית אלכוהול בחבורה? מדוע המנהג כה רווח? מהן לדעתכם הסכנות הכרוכות בשתייה? 
בסדר היום של החיים בפנימייה יש "זמן ריק" שיוצר "תרבות פנאי". כיצד ניתן למלאו בתוכן מקורי ומעניין? באחריות מי למלא את "הזמן הריק"? באיזה אופן אתם מציעים לעשות זאת?
המדריכה אומרת לשי "איזו מין חברות זו אם אתה לא מנסה לעזור להם?" והוא עונה "אני לא שטינקר...". האם המעשה של שי הוא אכן הלשנה? הביאו נימוקים בעד ונגד.
איזו עזרה ניתן להושיט לחברים שכתוצאה משתיית אלכוהול מפעילים שיקול דעת מוטעה? כיצד ניתן לקבוע גבולות ראויים ומוסכמים בנושא זה, שבסופו של דבר ישמרו על החיים של כולנו?
האם מוכרים לכם סיפורים דומים? שתפו את הקבוצה והעלו רעיונות ופתרונות נוספים כיצד ניתן למגר את תופעת השכרות?

​שימו - לב! מתחת לסרטון יש קישור לדף פעילות