דבר המנהלת

דבר המנהלת

גיל ההתבגרות הינו תקופה משמעותית מאוד בחייו של אדם. לעיתים, תקופה זו מלווה במשברים וקשיים רבים. בין המתחנכים בכפרי הנוער של המינהל לחינוך התיישבותי ועה"נ ישנם עולים חדשים וילדים למשפחות עם קשיי תפקוד ניכרים. חלק מהם הוא נוער בסיכון גבוה. מטרותיו של האגף לשירותים פסיכוסוציאליים ורפואיים הן: מתן מעטפת מקצועית כדי לסייע לפנימיות ללוות, לחנך ולהכיל את בני הנוער, וסיוע ישיר לבני הנוער עצמם בהתמודדות עם הקשיים והמשברים. האגף נדרש לתת מענה לבני הנוער, הן בבעיות יומיומית ושגרתיות, והן במצבי משבר קשים, העלולים לעיתים להביא לניסיונות אובדניים, או לתופעות אלימות קשה כלפי החברה.

באגף לשירותים פסיכוסוציאליים ורפואיים פועלות עובדות סוציאליות בכירות, פסיכולוגים קליניים בכירים, רופאים מומחים בתחום של רפואת מתבגרים ואחות ראשית האחראית על סיעוד המרפאות בכפרי הנוער ובפנימיות, מתמחים ומתמחות לפסיכולוגיה קלינית ואנתרופולוגית מומחית. אנו נעזרים גם בשירותים פסיכיאטריים בהתאם לנסיבות. ככלל, אנו מהווים כוח מקצועי מעולה, מהשורה הראשונה, שיש לאל ידו לתת מענה למגוון רחב של צרכים המתעוררים אצל חניכינו.

האתגר העומד בפני הצוות המטפל הינו אתגר עצום, שכן הנוער השוהה בפנימיות אינו זוכה תמיד למעטפת המגוננת של המשפחה. לעתים מגיעים החניכים מרקע סוציו-אקונומי קשה. לעתים סבלו החניכים בעברם מהזנחה רגשית, ולעתים הם פשוט מתגעגעים למשפחה, הנמצאת הרחק מהם. 

צוות האגף מעניק שירותים לפנימיות במגוון ערוצים: אבחון וטיפול פסיכולוגי ישירות לחניכים, הדרכה אישית וקבוצתית לעובדים הסוציאליים, ויעוץ לצוותים חינוכיים ובעלי תפקידים מרכזיים בפנימיות. בנוסף, עוסק האגף  בתחומים הבאים: טיפול במצבי משבר וחירום, השתתפות בתהליך המיון והקליטה של החניכים בפנימיות, מיון רפואי בשלב הקליטה, תמיכה בשירותי הבריאות בפנימייה (כולל: ייעוץ רפואי, בדיקת חניכים, תכניות מניעה, סיוע לטיפולים שאינם כלולים בסל הבריאות), פיקוח על שירותי בריאות שבאחריות משרד הבריאות וקופות החולים, פיתוח שירותי בריאות כוללניים, והשתלמויות מקצועיות בתחומים מגוונים, כמו גיל ההתבגרות, חווית ההגירה, התמכרות לסמים ואלכוהול, אלימות נוער ועוד.

במשך השנים הצטבר ניסיון רב באגף בטיפול בנוער בפנימייה, אולם האתגר הוא לנסות ולהנחיל את הניסיון והידע לכלל העובדים הסוציאליים והצוותים החינוכיים בשטח. כמו כן ,יש צורך לקבוע סטנדרטים לטיפול בחניך וקביעת מנגנון פיקוח אשר יאפשר לנו להיות בטוחים שכל חניך מקבל את הטיפול הראוי שהוא זקוק לו. על מנת להבטיח רמת טיפול טובה בחניך, אנו שוקדים ושואפים להגביר את שיתוף הפעולה בין אגפי המטה לבין עצמם ובין המטה והצוותים החינוכיים והטיפולים בכפרי הנוער, כאשר במרכז, תמיד, עומדת טובת החניך.

 

בברכה,

נתמר הלל 

 

​ 


​​​​